U skolpu 20. Bučijade održan stručni skup pod nazivom “Bučino ulje od polja do stola”

U sklopu manifestacije održan je znanstveno-stručni skup „Bučino ulje od polja do stola“ u organizaciji Udruge proizvođača bučinog ulja Hrvatske i Razvojne agencije IGRA d.o.o., a pod pokroviteljstvom Grada Ivanić-Grada i Turističke zajednice Grada Ivanić-Grada. Govorilo se o aktualnim temama u uzgoju buče i proizvodnji visokokvalitetnog bučinog ulja, te o znanstvenim istraživanjima o uporabi bučinog ulja kao lijeka.

Čedomir Bakran na svom OPG-u ove je godine uzgajao sedam sorti uljne buče na probnom polju u Ivanić-Gradu. Uspjeh ovogodišnje proizvodnje potvrdio je da uz dobru pripremu i suradnju mogu se postići izvrsni rezultati. Uz dobre vremenske uvjete, dobije se kvalitetan urod. „U poljoprivredi je važna kombinacija stručnosti, malo sreće, ali i stalna pažnja“, zaključio je Bakran.
Prof.dr.sc. Sandra Balbino s Prehrambeno biotehnološkog fakulteta u Zagrebu iznijela je rezultate desetogodišnjeg praćenja kvalitete u RH koji pokazuju da su sve županije u kojima se uzgajaju buče ne variraju previše u kvaliteti. Razlika između djevičanskog i hladnog prešanog ulja ogleda se u načinu proizvodnje i specifičnosti gotovog proizvoda. Djevičansko ulje dobiva se prženjem tijesta bučinih koštica uz dodatak vode i soli pa prešanjem na hidrauličkim prešama. Dobiva s ulje tamne crveno-zelene boje okusa i mirisa po prženom, orašastim plodovima. Takvo ulje ima bolju održivost i veći udjel fenolnih spojeva. Hladno prženo ulje dobiva s prešanjem na pužnim prešama bez zagrijavanja i uz niže iskorištenje. Takvo ulje je svijetlije crvenkaste boje okusa i mirisa po sirovim bučnim košticama i ima veći udjel tokoferola sterola i svalena.


Prof.dr.sc. Srećko Valić, s Medicinskog fakulteta Rijeka i Instituta Ruđer Bošković naglasio je kako je bučino ulje čuvar našeg zdravlja. Znanstveno je dokazano da blagotvorno i ljekovito djelovanje ima u prevenciji i liječenju: benigne hiperplazije (povećanja) prostate i raka prostate, raka dojke, androgene alopecije (gubitka kose kod muškaraca), zacjeljivanja rana, raka rektuma, kardiobaskularnih bolesti, bolesti jetre, neurodegenerativnih bolesti, depresije i anksioznosti, šećerne bolesti (dijabetes tip 2) i obnavljanja i njege kože.
Bučijada je ove godine okupila tridesetak izlagača, što pokazuje koliko je ova manifestacija postala važan događaj u Hrvatskoj, privlačeći ne samo lokalne proizvođače već i goste iz cijele zemlje.

Istaknuta je i važnost certificiranja bučinog ulja oznakama poput HCCP, Halal i Košer, što omogućuje širenje tržišta i jamči kupcima da kupuju najkvalitetnije ulje proizvedeno prema najvišim standardima.

Veliku podršku radu Udruge dali su Grad Ivanić-Grad i Zagrebačka županija, koji su prepoznali važnost promocije lokalnih proizvoda i održavanja ovakvih događanja, koja doprinose promociji tradicije i kulture.

2024-10-06T08:14:52+02:006. Listopad, 2024.|Novosti|