Da biste uživali u zdravoj i ukusno pripremljenoj hrani i izbjegli trovanje hranom tijekom vrućih ljetnih mjeseci, donosimo Vam preporuke o pravilnom pristupu pripremi i čuvanju hrane.
Nabava namirnica
Pri izboru namirnica obratite pozornost na boju, miris, okus i izgled namirnica, posebno onih životinjskog porijekla (npr. mesa, mlijeka, jaja i sl.) Uvijek provjerite rok trajanja i deklaraciju. Kupujte samo svježe i provjerene namirnice. Obratite pažnju na uvjete u kojima se namirnice čuvaju. Ne pretjerujte u količini hrane koju držite kod kuće i ne stvarajte zalihe. Sve tvari, pa tako i hrana, imaju svoj rok trajanja i, kada on prođe, ne samo da joj se smanjuje vrijednost i hranjivost, već može biti i štetna za zdravlje.
Pohranjivanje namirnica
Lako kvarljive namirnice pohranite u hladnjak sukladno deklaraciji na proizvodu.
Pazite na raspored namirnica u hladnjaku. Svježe meso pohranite na najnižoj polici kako biste spriječili kapanje njegovog soka po drugoj hrani. Mliječne proizvode čuvajte na hladnijoj polici. Jaja izvadite iz kartonske ambalaže.
Pazite na temperaturu na kojoj čuvate hranu. Provjerite radi li hladnjak na optimalnoj temperaturi, osobito ako je pun namirnica ili ga često otvarate. Temperaturu hlađenja možete provjeriti tako da stavite termometar u najhladniji dio hladnjaka – temperatura ne smije biti viša od 4-5°C. Nipošto ne stavljajte vruću hranu u hladnjak.
Pazite na prosječno vrijeme za pravilno uskladištenje namirnica u hladnjaku – ne smijete prekoračiti preporučeno vrijeme, želite li sačuvati zdravstveno ispravne namirnice. S mesom budite posebno oprezni! U normalnim uvjetima, svježa govedina, janjetina i teletina može se u hladnjaku očuvati do četiri dana, a mljeveno meso te perad i riba jedan do dva dana.
Namirnice koje se ne pohranjuju u hladnjak zaštitite od insekata i drugih životinja. To su uglavnom suhe namirnice kao riža, tjestenina, brašno, mnoge vrste pića, hrana u konzervama i neotvorenim staklenkama. Držite ih na suhom i u dobro zatvorenim posudama, jer će duže ostati svježe i izbjeći će se slučajno zagađenje. Sadržaj otvorenih konzervi najbolje je odmah sav iskoristiti ili ga premjestiti u staklenku i spremiti u hladnjak.
Odvojite hranu od sredstva za čišćenje i ostalih kemikalija. Ne koristite ambalažu od hrane i pića za držanje kućnih kemijskih sredstava ili već korištene posude u druge svrhe.
Ne držite hranu na podu, jer to privlači štetočine (miševe, mrave, žohare…) u smočnicu.
Održavajte smočnicu suhom i ne pretoplom (do 25°C).
Održavanje higijene
Perite ruke prije i tijekom obrade namirnica, te nakon izlaska iz WC-a.
Pazite da osoba koja priprema hranu nema želučano-crijevne tegobe (povraćanje, proljev), upalu nosa, ždrijela, oka ili uha, niti ozljede i upalne promjene na koži.
Dobro operite sve radne površine i pribor kojim ćete pripremati hranu.
Posuđe, pribor za jelo i daske za rezanje nakon svake uporabe dobro operite deterdžentom i vodom visoke temperature, da spriječite razmnožavanje bakterija. Plastične ili staklene daske za rezanje bolje su od drvenih. U pripremi svježih i kuhanih namirnica ne upotrebljavajte isto posuđe, daske za rezanje i noževe bez da ga prethodno operete.
Redovito mijenjajte spužve i krpe za pranje, a krpe za brisanje moraju biti čiste i suhe. Preporučuje se uporaba jednokratnih, papirnatih ubrusa.
Kantu za otpatke redovito čistite i perite.
Neki materijali (emajl, teflon) od kojih se radi posuđe postaju štetni za zdravlje ako se oštete. Zaštitite radne površine od insekata i drugih životinja.
Priprema hrane
Namirnice temeljito očistite i operite u čistoj, po mogućnosti tekućoj vodi. Ne perite ih u umivaoniku niti na mjestima predviđenima za održavanje osobne higijene.
Spriječite doticaj sirovih namirnica i već pripremljene hrane. Za mehaničku obradu pojedinih namirnica koristite odvojeni pribor.
Termička obrada hrane
Pridržavajte se preporučenih temperatura tijekom pripreme određene hrane, jer se dobrom termičkom obradom (min. 78°C) uništavaju štetne bakterije poput listerija, salmonela, E. coli 0157 i kampilobaktera, dok je za uništenje spora klostridija potrebna termička obrada temperaturom iznad 100°C. Ako spremate roštilj, pazite da je meso (posebice perad) dobro ispečeno (ne smije biti izvana pečeno, a iznutra sirovo).
Da biste sačuvali što više vitamina i minerala, povrće kuhajte u što manje vode i što kraće vrijeme.
Izbjegavajte pripremu hrane od kiselih namirnica (rajčice, kupus, meko voće) u aluminijskom posuđu i alu–foliji, zbog otpuštanja aluminija u hranu.
Hranu servirajte odmah nakon termičke obrade.
Tijekom pripreme hrane, namirnice nemojte dugo držati u tzv. «opasnoj zoni».
Izbjegavajte pripremu jela i slastica od termički neobrađenih ili nedovoljno obrađenih jaja. Temperatura mora doseći barem 78°C u svakom dijelu hrane, što se ne postiže pri pripremi jaja na oko, krema za kremšnite ili žličnjaka od bjelanjaka!
Pohrana hrane
Termički obrađenu hranu ne ostavljajte na sobnoj temperaturi duže od 2 sata.
Svu termički obrađenu hranu koju ne namjeravate odmah konzumirati, što prije ohladite (u roku od 2 sata), spremite je u hladnjak, ali je ne čuvajte duže od dva dana.
Hranu podgrijavajte samo jednom i to do temperature ključanja. Važno je da postigne visoku temperaturu u svim dijelovima. Ukoliko je podgrijana hrana samo topla, nije sigurno da je ispravna za jelo.
Zamrzavajte samo svježe oprane namirnice i svježe pripremljenu hranu na temperaturi ispod -18°C. Nakon odmrzavanja namirnice odmah pripremite i nemojte ih opet zamrzavati, a pripremljenu hranu dobro podgrijte i odmah konzumirajte.Hranu držite izvan «OPASNE ZONE», tj. sigurnije je na temperaturi ispod 5°C odnosno iznad 60°C.
Još nekoliko savjeta za siguran rad u kuhinji
Raspored opreme u kuhinji treba biti planski, uz pravilno izvedenu rasvjetu i ventilaciju te sigurno izvedene instalacije.
Koš za otpatke praznite redovito i održavajte ga suhim i čistim.
Kuhinjske uređaje održavajte ispravnima i čistima.
Površine zidova, ormara, pretinaca, radnog stola i poda u kuhinji trebaju biti od materijala koji se jednostavno i lako čiste.
Izvor informacija: Hrvatski zavod za javno zdravstvo, www.hzjz.hr