Poražavajuća statistika – više od 2 milijuna Hrvata ima prekomjernu tjelesnu masu

Petak, 20. svibnja 2015., ZAGREB – S ciljem skretanja pozornosti na problem pretilosti i educiranja javnosti o prevenciji i borbi protiv prekomjerne tjelesne mase, u organizaciji Udruge za prevenciju prekomjerne težine, Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ i Zagrebačkog dijabetičkog društva u suorganizaciji s Gradskim uredom za zdravstvo, pod pokroviteljstvom Hrvatskog Sabora i Ministarstva zdravlja Republike Hrvatske održan je okrugli stol pod nazivom „Pravilnom prehranom i kretanjem do optimalne težine“. Gotovo 2/3 stanovnika Hrvatske ima problem s prekomjernom tjelesnom masom, a osobito je zabrinjavajuće što se ovaj problem javlja već u ranoj dobi života.
 
U 2015. godini oko 65% stanovnika Hrvatske, 1.200.000 muškaraca i  900.000 žena, imalo je problem s prekomjernom tjelesnom masom. Ovaj se problem javlja vrlo rano, pa je tako 13,6% muške djece i 10,4% ženske djece koja pohađaju peti razred osnove škole prekomjerno teško. Problem se nastavlja i u srednjoj školi, gdje je 11,9% muške djece i 14,2% ženske djece prekomjerno teško, a na prvoj godini studija, čak 22,9% muškaraca i 10,3% žena ima problema s pretilošću.
 
„Svi smo upoznati s posljedicama prekomjerne tjelesne težine, odnosno pretilost, na naše zdravlje. Borba protiv ovog zdravstvenog problema nije jednostavna i zahtjeva multidisciplinarni pristup koji obuhvaća zdravstvenu, psihološku, nutricionističku i kineziološku komponentu. Daleko je poželjnije održavati tjelesnu težinu unutar granica normale i spriječiti pojavu prekomjerne tjelesne težine nego pokušati riješiti njene posljedice“, kazala je dr. med. spec. Ana Puljak.
 
Upravo zato, organizatori će u subotu 21. svibnja od 10 do 14 sati na Trgu Francuske republike u Zagrebu zajednički održati javnozdravstvenu akciju „Hoću-mogu-znam-smijem – kako steći i očuvati zdravlje“. Na Akciji građani će moći izmjeriti razinu šećera i kolesterola u krvi, puls prije i nakon tjelesne aktivnosti, tlak, razinu kisika u krvi, obaviti spirometriju te saznati kakav je njihov pokazatelj uhranjenosti. Također, na raspolaganju će im biti i liječnici, psiholozi te nutricionisti od kojih će moći dobiti savjete o zdravom načinu života i mršavljenju.
 
„Pretilost je vrlo kompleksna multifaktorijalna bolest koja se razvija pod utjecajem genetskih i metaboličkih faktora, okoliša, socijalne i kulturološke sredine te loših životnih navika. U cilju smanjenja tjelesne težine i održavanja idealne tjelesne težine važna je uravnotežena prehrana koja će uz programiranu tjelesnu aktivnost osigurati ravnomjerno mršavljenje“, naglasila je dr. med. spec. Ana Puljak.
 
Istraživanja pokazuju da je broj ljudi s prekomjernom tjelesnom masom u porastu, a s time raste i broj popratnih bolesti: od kroničnih bolesti srčano-žilnog sustava, dijabetesa, mišićno-koštanog sustava, preko sklonosti depresiji do socijalnih problema, kao što su socijalno izoliranje, socijalna neaktivnost i izloženost diskriminaciji radi pretilosti. Treba naglasiti da je u porastu drugi i treći stupanj debljine, što predstavlja ozbiljan individualni i društveni problem. Dok se normalni indeks tjelesne mase (ITM) kreće od 20 do 25, ITM viši od 35 predstavlja drugi stupanj pretilost, a ITM veći od 40 treći stupanj pretilost ili morbidnu pretilost. Prema podacima posljednje zdravstvene ankete otprilike 9% žena i 6% muškaraca ima pretilost drugog ili trećeg stupnja.
 
Pretilost u kombinaciji s dijabetesom tipa 2, hipertenzijom ili hiperlipidemijom ne predstavlja samo po život opasan problem za pojedinca već i veliki problem za zajednicu i državu. Samo hipertenzija i  hiperlipidemija, unatoč velikom napretku medicine, odnose oko 26.000 života godišnje, a liječenje posljedica prekomjerne tjelesne težine opterećuju proračun. Preventivnim djelovanje i kvalitetnim edukacijama o problemu prekomjerne tjelesne mase može se stati na kraj ovim poražavajućim statistikama.
 
 

2017-05-23T20:34:30+02:0020. Svibanj, 2016.|Iz Hrvatske|