Povodom 1. ožujka, Međunarodnog dana civilne zaštite i Dana civilne zaštite u Republici Hrvatskoj, jučer je u Spomen domu Alojz Vulinec održana svečana i radna sjednica Stožera za zaštitu i spašavanje grada. Sjednicu je otvorio i vodio načelnik Stožera za zaštitu i spašavanje Grada Ivanić-Grada, zamjenik gradonačelnika, g. Željko Posilović, koji u uvodnom dijelu pozdravio sve prisutne u svoje i u ime gradonačelnika g. Javora Bojana Leša.
Sjednici su prisustvovali članovi Zapovjedništva civilne zaštite Grada Ivanić-Grada, pripadnici postrojbe civilne zaštite Grada Ivanić-Grada opće namjene, pripadnici Gradsko-općinskog interventnog tima Gradskog društva Crvenog križa Ivanić-Grad te predstavnici svih drugih operativnih snaga za zaštitu i spašavanje Grada Ivanić-Grada, kao i pravnih osoba od interesa za zaštitu i spašavanje Grada Ivanić-Grada te pročelnik Područnog ureda za zaštitu i spašavanje Zagreb g. Damir Pilčik koji je sve prisutne upoznao s novostima koje sustavu civilne zaštite donio Zakon o sustavu civilne zaštite.
Civilna zaštita je sustav organiziranja sudionika, operativnih snaga i građana za ostvarivanje zaštite i spašavanja ljudi, životinja, materijalnih i kulturnih dobara i okoliša u velikim nesrećama i katastrofama i otklanjanja posljedica terorizma i ratnih razaranja. Naravno, Civilna zaštita u Republici Hrvatskoj ima dugu povijest. Ideja o potrebi zaštite stanovništva u Hrvatskoj rodila se već 1884. godine, nakon potresa koji je zadesio Zagreb.
Godine 1932. Gradski odbor za civilnu zaštitu inicirao je izgradnju Škole civilne zaštite Grada Zagreba koju je svečano otvorio 1938. godine kardinal Alojzije Stepinac.
Godine 1948. u Jugoslaviji je, na primjeru SSSR-a, ustrojena protuavionska zaštita (PAZ) koja je kao jedina služba za zaštitu stanovništva sve do 1963. godine djelovala u sustavu Ministarstva obrane. Nakon potresa u Skopju, donesena je odluka o osnivanju civilne zaštite. Od samih početaka ta je služba djelovala u sustavu tadašnjeg saveznog Ministarstva unutarnjih poslova, ali je ubrzo prebačena u sustav obrambenih struktura republika.
Od 1973. do 1994. godine civilna zaštita u Hrvatskoj se razvijala na lokalnim razinama, u okviru općinske odnosno gradske uprave, a kratko vrijeme bila je smještena i u Ministarstvu obrane. Do 1994. godine civilna zaštita je definirana kao masovna organizacija čija je temeljna namjena bila zaštita i spašavanje stanovništva i materijalnih dobara u ratu.
Nakon državnog osamostaljenja Republika Hrvatska je privremeno zadržala naslijeđeni sustav civilne zaštite. Njegove je sposobnosti u Domovinskom ratu koristila za pripremu i provođenje preventivnih mjera zaštite ( priprema skloništa i drugih prostora za sklanjanje), ali prvenstveno mjera zaštite i spašavanja od posljedica ratnih djelovanja, kao što su: provođenje evakuacije, sudjelovanje u organiziranju zbrinjavanja prognanika i izbjeglica, provođenje i nadziranje zamračivanja, zaštita i spašavanje od požara kao sekundarne pojave, raščišćavanje ruševina i prometnica, opskrbljivanje stanovništva pitkom vodom, zbrinjavanje domaćih životinja te humana i animalna sanacija.
Tijekom, kao i nakon Domovinskog rata, razminiranje te uklanjanje i deaktiviranje neeksplodiranih ubojnih sredstava, bilo je posebno značajno područje angažiranja civilne zaštite. Na pripremi i provođenju mjera zaštite i spašavanja sudjelovalo je oko 130.000 pripadnika civilne zaštite.
U obavljanju svojih zadaća pripadnici civilne zaštite dosljedno su poštivali Ženevske konvencije o zaštiti žrtava rata, civila i civilnih objekata, ne dovodeći u sumnju humanitarni karakter svojih djelovanja. Zahvaljujući pravodobnom djelovanju, domoljublju, hrabrosti i požrtvovnosti, pripadnici civilne zaštite uvelike su pridonijeli da stradavanja civilnog pučanstva i ukupna materijalna šteta od ratnih razaranja budu što manji.
S prestankom angažiranja na zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara od ratnih djelovanja, civilna zaštita koncentrirala je i usmjerila svoje planove i programe te sveukupan razvoj na prevenciju, zaštitu i spašavanje od prirodnih i tehničko-tehnoloških (civilizacijskih) nesreća i katastrofa.
Civilna zaštita od 1.siječnja 2005.g. djeluje u sustavu Državne uprave za zaštitu i spašavanje, krovnog državnog tijela zaduženog za usklađivanje aktivnosti i resursa u katastrofama i većim nesrećama. Novi administrativni okviri civilnoj zaštiti, kao operativnoj komponenti jedinstvenog sustava zaštite i spašavanja, omogućava veću samostalnost i optimalne uvjete u području kreiranja konceptualne i razvojne strategije te provođenju operativnih priprema kojima je krajnji cilj ostvarivanje sigurnosti pojedinaca i zaštite života, zdravlja i imovine stanovništva, životnog okoliša te kulturnih, materijalnih i drugih dobara u Republici Hrvatskoj.
Civilna zaštita u Gradu Ivanić-Gradu pratila je razvoj civilne zaštite u Hrvatskoj i sustavno se razvijala u skladu sa zakonskim odredbama koje reguliraju ovu problematiku.
Nakon što je 31.03.2011. Gradsko vijeće Grada Ivanić-Grada donijelo Procjenu ugroženosti stanovništva, materijalnih i kulturnih dobara i okoliša od djelovanja prirodnih i tehničko tehnoloških katastrofa i velikih nesreća Grada Ivanić-Grada , koja je izrađena u suradnji s Područnim uredom za zaštitu i spašavanje Zagreb, donijete su i odgovarajuće odluke : osnovan je novi Stožer zaštite i spašavanja Grada Ivanić-Grada, donesena je odluka o utvrđivanju pravnih osoba od interesa za zaštitu i spašavanje Grada Ivanić-Grada, imenovano je Zapovjedništvo civilne zaštite Grada Ivanić-Grada a 16.09.2011. donesena je Odluka o osnivanju, ustroju, popuni i opremanju postrojbi civilne zaštite Grada Ivanić-Grada: postrojba civilne zaštite opće namjene koja broji ukupno 36 i postrojba specijalističke namjene, tim za spašavanje iz ruševina s 20 pripadnika.
Stožer zaštite i spašavanja i pravne osobe od interesa za zaštitu u spašavanje i druge operativne snage zaštite i spašavanja grada Ivanić-Grada u niz situacija do sada pokazale su spremnost, obučenost i znanje da se na pravi način suoče sa svim opasnostima koje u određeno doba godine redovito prijete stanovništvu na području Grada Ivanić-Grada, prije svega je to opasnost od poplava u jesen i u rano proljeće.
Ako još niste, sada možete lajkati portal Volim Ivanić