First Global Challenge – Mexico City 2018.

Ovogodišnji FIRST GLOBAL Challenge, svjetsko natjecanje u robotici za učenike srednjih škola održalo u Mexico City-ju. Na natjecanju je sudjelovalo 161 ekipa iz 155 država svijeta, predstavnik svakog kontinenta i ekipa Hope – izbjeglice iz Sirije u Libanonu.

Hrvatsku su predstavljali Leon Stjepan Uroić (2. razred, XV. gimnazija), Matej Đudarić (2. razred Tehnička škola Ruđer Bošković) i Nika Crnković (2. razred, V. gimnazija), te menotori doc. dr. sc. Ana Sović Kržić i Boris Kržić. Svi su članovi Robotičko-informatičkog kluba Križ, a izbor ekipe je napravio Hrvatski robotički savez.

Ovogodišnja tema natjecanja je bila “Energija budućnosti”. Prije samog natjecanja, ekipe su morale osmisliti i sastaviti robota veličine do 50x50x50 cm koji može sakupiti kocku s poda (koja predstavlja gorivo) i prenijeti ju na određeno mjesto u željenu elektranu. Dodatno, robot mora imati mehanizam da primi solarnu ćeliju i zavrti vjetroelektranu. Na samom natjecanju slučajno se izabiru 3 države koje čine savez, te druge 3 države za protivnički savez. Jedna robotska igra traje 2,5 minute. Svaka ekipa igra ukupno 8 robotskih igri svaki puta sa drugim državama u savezu i u protivničkom savezu. Najboljih 48 ekipa ulazi u doigravanje dok se ne iskristalizira pobjednik.

Nastup naše ekipe pratile su komplikacije: robot nije doputovao s nama do Meksika, već je zaostao na aerodromu u Londonu. Srećom došao je dan kasnije, no propustili smo jedan dan treninga (OK, to je možda bilo i dobro jer smo se mogli prošetati po Mexico Cityju :)). Sljedeća komplikacija se dogodila na našem prvom treningu – umjetna trava koja je podloga ima mnogo veće niti od očekivanih i to radi probleme našim mehanizmima. Preostalih pola dana prije službenog meča smo utrošili na popravke robota i pobijedili. Drugi meč smo izgubili. Za drugi dan natjecanja smo odlučili napraviti veće popravke na robotu, pa smo drugi dan završili sa još 3 pobjede i 2 poraza. Treći dan smo odigrali posljednji kvalifikacijski meč i pobijedili. Ukupno 5 pobjeda i 3 poraza su bila dovoljna za ulazak u doigravanje. Iza nas su ostale i neke jake države, npr. Indija, Japan, Norveška, Hong Kong, Kanada, Rusija i Francuska. U doigravanju smo bili u savezu sa Južnoafričkom Republikom i Republikom Južnom Korejom. Utakmicu u osmini finala smo igrali protiv Poljske, Istočnog Timora i Ukrajine. Naša dobra strategija dovela nas je do pobjede!

U četvrtfinalu smo igrali protiv Maldiva, Islanda i Kolumbije. Ubrzo nakon početka meča nam se dogodila nezgoda: robot Južne Koreje se prevrnuo i više nije bio upotrebljiv! I to na totalno krivom mjestu! Kako je igra jako brza, nismo uspjeli nadoknaditi nedostatak jednog robota, te smo izgubili. Ipak, nismo nezadovoljni. Bili smo u četvrtfinalu svjetskog robotičkom natjecanja u kojem je sudjelovala 161 ekipa iz 155 država svijeta! To znači da smo negdje između 12 i 24 mjesta u ukupnom poretku.

Evo i nekoliko zanimljivih činjenica:

Bila nam je čast ugostiti počasnu konzulicu Republike Hrvatske u Meksiku, gospođu Lauru Martin del Campo Steta.

Svjetski prvaci je savez Rumunjske, Singapura i Njemačke.

Za vrijeme četvrtfinalnih (i onih kasnijih) mečeva je u Areni Ciudad de Mexico u kojoj se održavalo natjecanje bilo oko 5.000 posjetitelja koji su napeto gledali i glasno navijali za mlade robotičare svijeta. Nakon završetka ceremonije zatvaranja mnogi od njih su pokušavali doći do natjecatelja kako bi se slikali s njima i dobili njihove potpise. Znanstvenici i robotičari su bar na jedan dan bili zvijezde.

Otvorenje natjecanja je posjetio trenutni predsjednik Sjedinjenih Meksičkih Država Enrique Peña Nieto, a ceremoniju zatvaranja budući predsjednik Andrés Manuel López Obrador.

Na zatvaranju natjecanja su nastupili Black Eyed Peas, a za vrijeme dok su izvodili svoj hit “I gotta feeling” izveden je sinkronizirani ples stotinu dronova.

Za konačni poredak i rezultat veliki utjecaj ima sreća: s kim si u savezu i protiv koga igraš. Premda je ovo robotičko natjecanje, čak i važnija komponenta od toga kakvog robota imaš je suradnja sa drugim ekipama.

Osim Saveza, Zajednice tehničke kulture Općine Križ i Zagrebačke županije, odlazak ekipe na natjecanje su potpomogli GDi, Mi-Maris, Dalekovod-Projekt i Xylon.

doc. dr. sc. Ana Sović Kržić

2018-08-22T10:56:54+02:0022. Kolovoz, 2018.|Novosti|