Međunarodni dan Civilne zaštite, koji se obilježava 1. ožujka, prilika je za osvrt na ključne postignuća i izazove s kojima se suočava sustav civilne zaštite u Republici Hrvatskoj i šire. Ovaj dan, uspostavljen odlukom Generalne skupštine Ujedinjenih naroda 1990. godine, odaje priznanje radu Međunarodne organizacije za civilnu zaštitu koja je započela s radom 1972. godine u Ženevi. U Republici Hrvatskoj, ovaj dan obilježava se od 1992. godine, ističući važnost prevencije, pripravnosti i odgovora na krize, kao i saniranje posljedica velikih nesreća i katastrofa.
U posljednjih nekoliko godina, Republika Hrvatska je postigla značajne rezultate u jačanju svojeg sustava civilne zaštite, unatoč izazovima poput pandemije i potresa. Uspostavljen je jači normativni okvir, poboljšana je međuresorna suradnja, i provedena je implementacija najboljih praksi iz Europske unije. Naglasak je stavljen na stvaranje učinkovitog sustava sposobnog odgovoriti u izvanrednim događajima i kriznim situacijama, uključujući ulaganje u opremu, osposobljavanje, informatizaciju i edukaciju svih segmenata sustava.
U sklopu svečanosti obilježavanja ovog dana, uručene su godišnje nagrade i priznanja zaslužnim pojedincima i organizacijama. Prikazana je i upotreba robota za rad u ekstremnim uvjetima, demonstrirajući sposobnost sustava civilne zaštite da se prilagodi modernim tehnološkim rješenjima i izazovima. Dodatno, kroz projekt Sustav za rano upozoravanje i upravljanje krizama (SRUUK), planira se razvoj i uvođenje jedinstvenih rješenja za rano upozoravanje i upravljanje krizama, što će dodatno ojačati sposobnosti sustava za reakciju u kriznim situacijama.
Civilna zaštita u Republici Hrvatskoj integrirana je u širi međunarodni kontekst, sudjelujući aktivno u radu međunarodnih organizacija i mehanizama za civilnu zaštitu, što omogućuje pružanje i primanje međunarodne pomoći u katastrofama. Sustav civilne zaštite u Hrvatskoj uključuje kapacitete vatrogastva, Hrvatskog crvenog križa, Hrvatske gorske službe spašavanja, te druge operativne snage, što predstavlja složen i koherentan sustav spremnosti za djelovanje u situacijama velikih nesreća.
Međunarodni dan Civilne zaštite također je prilika za promicanje svijesti javnosti o opasnostima velikih nesreća i katastrofa te važnosti uloge civilne zaštite u prevenciji, pripremi i odgovoru na takve događaje. Temeljna snaga civilne zaštite, osim specijaliziranih postrojbi, uključuje i vatrogasce, čija je uloga posebno došla do izražaja u suzbijanju pandemije i saniranju posljedica potresa.