U Mjesecu hrvatske knjige 2016., Gradska knjižnica Ivanić-Grad pripremila je niz aktivnosti, o čemu ćemo Vas uskoro detaljnije obavijestiti.
Danas krećemo najavom književnog susreta s dragim nam gostom – Edom Popovićem! 🙂
Edo Popović rođen je 1957. u Livnu, u Bosni i Hercegovini. Od 1968. živi u Zagrebu. Studirao komparativnu književnost i jugoslavistiku na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Bio je urednik književnog časopisa Quorum (1985–90), surađivao u Poletu i Studentskom listu. Radio kao profesionalni novinar (1991–99); istaknuo se serijom reportaža s hrvatskih i bosansko-hercegovačkih ratišta. Od 2000. djeluje kao profesionalni književnik i urednik u izdavačkim kućama.
Prvu knjigu priča “Ponoćni boogie” objavio je 1987; u toj prozi urbanog pejzaža (K. Bagić) glavni lik je autsajder koji se probija labirintima grada. Česte su reference iz glazbe, filma i književnosti, a na razini teksta naglo se smjenjuju dijalozi, unutarnji monolozi, poetizirani fragmenti i izravan govor, čime se krše književne konvencije.
Nakon duže stanke objavio je zbirku priča San žutih zmija (2000), koja se zasniva na iskustvu ratnoga reportera. U autobiografskoj prozi Kameni pas (2001) izmjenjuju se dnevničke, putopisne i memoarske dionice. Novele “Koncert za tequilu i apaurin” (2002), “Plesačica iz Blue Bara” (2004) i kratki roman “Dečko, dama, kreten, drot” (2005) objavio je i kao trilogiju “Igrači” (2006). U suradnji s crtačem I. Hofbauerom objavio je pet svezaka ilustriranih kratkih priča (“Klub”, “Ako vam se jednom na vratima…”, “Gospa od Bluda”, “Betonske priče”, “Dvije priče”), te zbirku “Tetovirane priče: i pjesme” (2006).
U romanu “Izlaz Zagreb jug” (2003) također se bavi kvartovskom mitologijom zagrebačkih Utrina i tamošnje tržnice, kao stjecišta sudbina stanovnika toga naselja. God. 2007. objavio je roman “Oči”, narativno najkompleksniji u opusu, u kojem svoju kvartovsku mitologiju uklapa u složeniju strukturu i zaokružuje priču u formu svojevrsnoga Bildungsromana, u kojem je glavnome junaku posudio i neka vlastita životna iskustva. God. 2009. objavio je Priručnik za hodače, knjigu o hodanju, pisanju i prirodi.
Godine 2011. objavljuje roman “Lomljenje vjetra”, a obilježavajući 25 godina od objave Ponoćnog boogieja izlazi novo, dopunjeno izdanje te kultne zbirke 80-ih godina prošlog stoljeća “Ponoćni boogie i druge priče” (2012). Knjigom “U Velebitu” (2013) ispisuje transžanrovski hommage istraživačima Velebita, mješavinu putopisa, dnevnika i eseja, u kojoj su sakupljena iskustva i viđenje planine, kako Popovića samog tako i autora na koje se Popović poziva i koje citira.
Roman “Mjesečev meridijan” objavljuje 2015., i u njemu preispituje vrijednosti koje su suvremena ekonomija i tehnologija dovele u pitanje, a to su dijelom zaboravljene vrline poput solidarnosti, prijateljstva, odgovornog roditeljstva, prirodnosti.
Književni susret s Edom Popovićem zakazan je za srijedu, 19. listopada 2016. u 19 sati u prostoru Gradske knjižnice Ivanić-Grad.
Vidimo se!