Sve je, zapravo, jednostavno. U povodu Dana grada naš Ivanić-Grad zaslužuje samo najbolji i najneobičniji koncert kojim se nagrađuju domaći glazbeni sladokusci. Kako je POU Ivanić-Grad gotovo uvijek na izvorištu kvalitetnih osoba, koje znaju ponuditi program koji odskače od uobičajenosti, tako smo u crkvi Sv. Petra slušali Muški pravoslavni zbor „Bulgaria“ iz Sofije zahvaljujući i profesoru i producentu Alojziju Prosoliju iz Udruge Sveta glazba dok nam se kao pokrovitelj pojavljuje Zagrebačka županija.
Pozdravni govor održao je dogradonačelnik Željko Posilović, goste je pozdravio i monsinjor Josip Ćorić dok je popratno pismo bugarske veleposlanice pročitala izaslanica Neda Prosoli.
Duhovni koncert „HVALITE GOSPODA“, preslavnu bugarsku i hrvatsku crkvenu glazbu, poslušali smo u subotu, 17. lipnja 2017. Uz dirigenta akademika Valentina Bobevskog nastupili su i solisti Velislav Velev i Dimitar Pramatarov uz nevjerojatno uigran i dojmljiv muški zbor.
Kako to naglašava profesor Prosoli, na programu su, u znaku ekumenizma, interpretirana djela iz glazbenih riznica dviju crkava, Katoličke i Pravoslavne: “svi napjevi proizlaze iz iznimnog a ujedno i najvrijednijeg liturgijskog glazbenog priručnika prastare Zagrebačke crkve, iz zbirke Cithara octochorda. Prva su dva izdanja tiskana u Beču 1701. i 1723.godine (drugo izdanje dopunjeno) a treće, najopsežnije izdanje tiskala je 1757. godine u Zagrebu „slavna i drevna Zagrebačka katedrala“.“
„Svojom izvedbom vokalni pravoslavni zbor ‘’Hor Bulgaria’’ u Crkvi sv. Petra u Ivanić-Gradu duhovno premošćuje razdaljine između XI. i XXI. stoljeća, između prvog i trećeg tisućljeća. Već od kanona «Gospodine pomiluj» iz XI. stoljeća, s kojim ‘’Hor Bulgaria’’ obično započinje svoje koncerte, osjetit će se sva osobitost bugarske glazbe i interpretacije pravoslavnih napjeva. Taj kanon glazbeni je amblem ovog vokalnog zbora! Nazočnima donosi mir i blagoslov srcu, produbljuje im vjeru, a tonući u pobožnost, ostvaruje se čin duhovnog uzdizanja, a interpretima je po mojem sudu idealan za utonuće u mističnost glazbe, bitan je za koncentraciju i utonuće u duhovnost i kreativnost kako bi i svi izvođači i svi nazočni ušli u čin duhovnog predanja i uzdignuća u blaženstvo, diveći se Bogu i slaveći ga! Pjesmom.“
autor članka: Jadranko Bitenc
foto: Zdenko Vanjek