U Ivanić-Gradu je danas održan Dan polja uljane tikve, s ciljem promocije i unapređenja proizvodnje uljane tikve u kontinentalnoj Hrvatskoj. Ovaj značajan događaj, koji se odvijao na poljima OPG-a Čedomira Bakrana, organizirali su RWA Hrvatska u suradnji s Turističkom zajednicom Grada Ivanić-Grada i Gradom Ivanić-Gradom.
Sudionike je na početku pozdravio gradonačelnik Ivanić-Grada, gospodin Javor Bojan Leš, koji je istaknuo važnost ovakvih događanja za razvoj lokalne poljoprivrede. “Ivanić-Grad se ponosi svojom poljoprivrednom tradicijom, a ovakvi događaji doprinose jačanju našeg gospodarstva i promoviraju naše vrijednosti,” izjavio je Leš.
Gradonačelnik Leš naglasio je važnost sinergije između proizvođača, grada i sponzora, kao ključnog elementa za postizanje značajnih rezultata. “Pokazali smo da zajedničkim snagama možemo napraviti puno. Bučijada, kao tradicionalna manifestacija, već godinama jača gospodarski dio našeg kraja, ali i stručno unapređenje vezano uz problematiku proizvodnje u uvjetima klimatskih promjena. Ovaj događaj daje snažan poticaj našim proizvođačima da nastave s ulaganjima u nove sorte buča i napredne tehnologije proizvodnje,” dodao je Leš.
Gospođa Marijana Petir, predsjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora, također je naglasila značaj uljane tikve kao kulture s velikim potencijalom za održivu poljoprivredu. “Podrška poljoprivrednicima koji uzgajaju buču golicu za bučino ulje uvijek je bila naša prioritetna zadaća. Ministarstvo poljoprivrede ima stalnu komunikaciju sa svim hrvatskim poljoprivrednicima, a tamo gdje prepoznamo potrebu za dodatnom zakonodavnom podrškom ili rješavanjem određenih problema, mi smo tu da djelujemo kao posredničko tijelo u tom dijalogu, uvijek na strani poljoprivrednika,” istaknula je Petir. Ona je dodatno naglasila važnost korištenja GMO-free sjemena u Hrvatskoj, koja je proglašena zemljom slobodnom od GMO-a, te podršku kratkim lancima opskrbe hranom i promociji lokalnih proizvoda kroz manifestacije poput Bučijade.
Gospodin Josip Kraljičković, pročelnik upravnog odjela za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo Zagrebačke županije, istaknuo je kako Zagrebačka županija kontinuirano pruža financijsku podršku proizvođačima buča kroz različite mjere. “Naša županija, od prvog dana, pomaže kako organizatorima, tako i proizvođačima, kroz razne mjere podrške. Iako nemamo posebne poticaje isključivo za proizvođače buča, svi oni mogu iskoristiti naše opće poljoprivredne mjere, koje im omogućuju dobivanje potpore do 15.000 eura, dok se za ekološke proizvođače taj iznos može popeti do 12.000 eura,” izjavio je Kraljičković. Dodao je i kako su klimatske promjene značajno utjecale na smanjenje površina pod bučom u Hrvatskoj te naglasio važnost istraživanja i prilagodbe u poljoprivredi kako bi se uspješno nosili s novim izazovima.
Dan polja uljane tikve završio je obilaskom polja, gdje su sudionici, uključujući i gospodina Čedomira Bakrana, jednog od lokalnih proizvođača, imali priliku razmijeniti iskustva i dobiti korisne savjete za unapređenje svoje proizvodnje. Posebnu pozornost privukla je prezentacija gospodina Bernharda Rapfa, BSc, voditelja RWA programa sjemena hibridnih vrsta, koji je predstavio najnovija postignuća u uzgoju uljane tikve, s naglaskom na otpornost na bolesti i povećanje prinosa.
Ovaj događaj poslužio je i kao uvod u nadolazeću 20. obljetnicu Bučijade, najvećeg sajma buča, bučinog ulja i proizvoda od buča u Republici Hrvatskoj, koja će se održati 5. i 6. listopada 2024. godine. Gradonačelnik Leš optimistično je najavio kako će ovogodišnja Bučijada biti najbolja do sada, naglašavajući kontinuirani rast i važnost manifestacije za lokalnu zajednicu.
Ivanić-Grad se kroz Bučijadu i druge slične inicijative sve više pozicionira kao vodeće središte u proizvodnji buča u kontinentalnoj Hrvatskoj, a gradonačelnik Leš zaključio je kako zajedničkim naporima svih sudionika mogu ostvariti još veće uspjehe u budućnosti.
Zoran Ožetski