Roditelji na zadatku: U Ivanić-Gradu održana radionica o medijskoj pismenosti za najmlađe

U četvrtak, 10. travnja 2025. godine, s početkom u 17:00 sati, u Spomen domu Alojza Vulinca u Ivanić-Gradu održana je radionica pod nazivom „Medijska pismenost za najmlađe – unapređenje digitalnih kompetencija roditelja i djece predškolske i rane školske dobi“, u organizaciji Društva „Naša djeca“ Ivanić-Grad i Saveza društava „Naša djeca“ Hrvatske.

Radionica je dio nacionalne manifestacije Dani medijske pismenosti 2025., a održana je u okviru kampanje „Roditelji na zadatku“, s ciljem jačanja svijesti o važnosti medijske pismenosti među roditeljima i stručnjacima koji rade s djecom. Program se odvija pod pokroviteljstvom Ministarstva demografije i useljeništva Republike Hrvatske.

Sudionici – roditelji, odgojitelji, učitelji i stručni suradnici – kroz interaktivna predavanja razgovarali su o utjecaju digitalnih sadržaja na najmlađe te o ulozi odraslih u usmjeravanju djece u digitalnom okruženju. Ključne teme uključivale su:

  • kada birati slikovnicu, a kada video sadržaj,
  • kako postaviti granice u korištenju pametnih telefona,
  • te je li dijete doista „digitalni urođenik“ ili mu je potreban vodič u digitalnom svijetu.

Tanja Cvijanović, predsjednica Društva „Naša djeca“ Ivanić-Grad, naglasila je koliko je važno roditeljima i odgojiteljima omogućiti pristup ovakvim edukacijama:

„Medijska pismenost je abeceda 21. stoljeća. Sve počinje kod kuće i naša je odgovornost, kao stručnjaka i profesionalaca, dovesti edukaciju što bliže roditeljima, odgojiteljima i svima koji rade s djecom. Ponosni smo što smo jedno od svega dva društva u Hrvatskoj koje je ove godine ugostilo ovakav program. Održane su tri radionice koje će biti objedinjene u posebnoj emisiji ‘Sati i pol’, a doveli smo i tri vrhunske stručnjakinje – autorice edukativnih materijala i jedine slikovnice u Hrvatskoj na ovu temu.“

Lana Kassim, diplomirana sociologinja i filozofkinja, voditeljica odnosa s javnošću i projektna koordinatorica u Savezu DND Hrvatske, jedna je od predavačica na radionici. U Savezu vodi niz nacionalnih programa usmjerenih na prevenciju ovisnosti i jačanje mentalne otpornosti djece i roditelja.

„Kroz projekt ‘Medijska pismenost za najmlađe’ organiziramo lokalne radionice u Ivanić-Gradu, Crikvenici i Velikoj Gorici. Iako su teme vezane uz djecu, radionice su prvenstveno namijenjene odraslima – roditeljima, odgojiteljima i učiteljima. Nažalost, mnogi roditelji nisu svjesni koliko sadržaji koje djeca svakodnevno konzumiraju putem ekrana mogu utjecati na njihov razvoj. Svjetske preporuke jasno govore – djeca do treće godine ne bi uopće trebala biti izložena ekranima, no praksa je često drukčija.“

O konkretnim preporukama za odgovorno korištenje tehnologije govorila je Gorana Banda, komunikacijska savjetnica s više od 15 godina iskustva. Tijekom 13 godina rada u UNICEF-u Hrvatska, od kojih je četiri godine vodila komunikacijski odjel, aktivno je radila na promociji dječjih prava i medijske pismenosti.

„Medijska pismenost uključuje razumijevanje kako funkcioniraju mediji i uređaji putem kojih ih koristimo. Pametni telefoni i aplikacije često su dizajnirani tako da nas stalno potiču na korištenje, a upravo su djeca najosjetljivija na te podražaje. Preporuke Svjetske zdravstvene organizacije i Američke pedijatrijske akademije kažu da djeca do druge godine života ne bi smjela biti izložena ekranima, osim u slučaju video poziva. Za djecu od dvije do sedam godina preporuka je najviše jedan sat dnevno – i to uz prisustvo roditelja – jer mnogi online sadržaji nisu primjereni njihovoj dobi. Djeca koja su pretjerano izložena ekranima češće imaju poteškoće s pažnjom i koncentracijom, što dugoročno može utjecati na njihov emocionalni i kognitivni razvoj.“

Radionica u Ivanić-Gradu dio je šireg nacionalnog programa edukacije koji Savez DND provodi u suradnji s UNICEF-om i Agencijom za elektroničke medije. Aktivnosti uključuju panele, edukacije i izradu edukativnih materijala, a zajednički cilj je jačanje medijske i digitalne pismenosti roditelja i stručnjaka kako bi djeca u Hrvatskoj imala sigurnije i poticajnije digitalno okruženje.

Tekst&Foto: Zoran Ožetski

2025-04-11T08:38:21+02:0011. Travanj, 2025.|Novosti|