U Galeriji Flora u petak 15. travnja 2016. otvorena je izložba “Babel we are not mad with You” Ivane Ožetski,
Izložba je otvorena do 27. travnja i može se pogledati svaki dan od 16h do 20h.
Babilon kao metafora nerazumijevanja, tema je kojom Ivana Ožetski nastoji opisati vlastitu impresiju različitim jezicima, pismima i tipografijama, ali isto tako implicirati umijeće prepoznavanja, biblijsku aroganciju razumijevanja, u kojoj na polju nepoznatog prepoznaje i obilježava bliske riječi i pojmove umjetničkih govora….
Ona nastoji objasniti diskrepanciju odnosa vlastitog razumijevanja i nerazumijevanja u jezicima koje poznaje i jezicima koje ne poznaje. Rasprava koju vodi istovremeno je dijalog i monolog. Prije svega, nastoji uspostaviti jezične i misaone veze s drugim umjetnikom, onim čiju je umjetničku izjavu uključila u svoj rad. Na drugoj razini, traženje i prepoznavanje značenja u umjetničkoj izjavi pisanoj stranim (u nekoliko slučajeva i nepoznatim) jezikom i pismom svojevrsni je monolog u kojem preispituje svoje umijeće traganja i uranjanja u nepoznato.
Rad Ivane Ožetski ”Babel, We are not made with You” (2011 – 2016) primjer je kako specifični razvoj u umjetnosti može utjecati na rad umjetnika. Umjetnička izjava kao fenomen pojavio se tijekom 1990-tih godine s namjerom da umjetnik sam postavi parametre i diskurs vlastitog umjetničkog djela. Prvu poznatu izložbu umjetničkih izjava ”The Art of Artist’s Statement” u Hellenic Museum u Chichagu organizirale su kao kustoski projekt Georgia Kotretsos i Maria Pasha Lidon u proljeće 2005. godine. Umjetnička izjava kao inspiracija umjetnika, koliko je meni poznato, nastala je 2011. godine kada tijekom rezidencijalnog boravka u Rondo Studiju u Grazu hrvatska umjetnica Ivana Ožetski s međunarodnom grupom umjetnika (Jeni Noltcheva Bugarska, Tuuli Sunden-Uusimäki Finska, Dragos Olea Rumunjska, Azusa Kuno Japan/Njemačka, Juliana Atuesta Kolumbija, Wolfgang Grinschgl Austrija, Arpi Voskanyan i Hambaradzum Voskanyan Armenija, Igor Savchenko Rusija, Raul Saldarriaga Kolumbija, Fiston Nasser Mwanza Kongo) ostvaruje prvu konceptualnu izložbu projekta…
Svakom novom fazom projekta Ivana Ožetski razradila je način prezentacije kojom iznova naglašava pitanje odnosa između jezika i pamćenja, pri čemu je uz radove i dokumentaciju sa prethodnih izložbi, uključila elemente tijela i zvuka, umjetnike koji su glasno čitali svoje umjetničke izjave… / Iz predgovora izložbi: Draženka Jalšić Ernečić /
Umjetnici koji su se pridružili u nastavku projekta: Nancy Etienne van Schilt Nizozemska, Rui Pereira i Angela Ferreira Portugal, Ji Suk Baek Južna Koreja, Petra Kapš Slovenija, Nicolò Sertorio U.S.A, Anatoly Chernyavskiy Rusija, Ji Suk Baek Južna Koreja, Janez Pirnat-Nejašmić, Slovenija.
Program je ostvaren uz potporu Grada Dubrovnika, Ministarstva kulture Republike Hrvatske i Grada Ivanić-Grada